"FORRÓDRÓT": [+36] 30-3985320 | info@vilagkiallitas.hu

Shanghai idő:

Pavilonok // Pavilions



Click for Shanghai Hongqiao, Shanghai Forecast

Média támogatónk



TÁMOGATÓINK

Cégbemutató



Csatlakozzon Ön is
támogatóinkhoz!

. Adobe Acrobat Reader letöltése a [PDF] file-ok megtekintéséhez.






1911 Torino



Részletek a Világkiállító magyarok című könyvből.

Az egységes Olaszország létrejöttének 50. évfordulóját a házigazdák újabb világkiállítás rendezésével kívánták emlékezetessé tenni. A kiállítási helyszínek között elterülő vidékek számára turisztikai szempontból rendkívül kedvező volt a kormány döntése arról, hogy ne csupán egy városé legyen a nagy esemény. A fő helyszín Torino volt, ahol az ipar, iparművészet, mezőgazdaság kapott pavilont, a művészeti és etnográfiai (néprajzi) tárlat Rómában, a Tiberis (Tevere) parti palotákba költözött. A két, egymástól 630 km távolságra lévő város között "félúton", Firenzében modern festészeti, illetve arcképfestészeti tárlattal emelték a rendezvények színvonalát.

A Pó folyó partja - a kiállítás főkapujához átívelő híddal, valamint a bejárat után kezdődő Orto Botanico gyönyörű parkjával - az addigi tárlatok egyik legszebb fekvésű helyszíne volt.

Az eseményt számos környezeti katasztrófa hátráltatta. A Pó partján kijelölt 1,2 millió m2 területen (ennek csaknem a negyedét építették be) 1910-ben hatalmas ciklon tombolt, mely romba döntötte a készülő olasz Iparművészeti Csarnokot.

A tél folyamán az ott szokatlan mínusz 15 oC körüli hideg, valamint a másfél méteres hóréteg akadályozta az építkezéseket, tavasszal pedig a nagy mennyiségű csapadék okozta árvíz tette kilátástalanná a munkát. Így április 29-én, az előre meghirdetett ünnepélyes megnyitón III. Viktor Emmanuel (1900-1946) olasz király az egyedüliként elkészült magyar pavilont látogathatta meg kíséretével. Modern stílusban épült palotánk messze a legsikeresebb, legjelentősebb épület volt a tárlaton, ahol (néhány nemzeti pavilonon kívül) az összes, főként neobarokk és neoklasszicista épületet a kiállítási központ tervezőirodája álmodta meg.

Rómában Cesare Bazzani 50 000 m2-es főcsarnoka a Villa Borghese és a Valle Giulia által határolt terület egyik domboldalán kapott helyet. Március 27-én a királyi pár jelenlétében itt tartották a megnyitót. A főként képzőművészeti kiállítások mellett Itália egyes vidékeinek különböző korokból származó, legjelentősebb építészeti emlékeit és az olasz társadalom mindennapi életét bemutató (60 objektumból álló) "skanzent" az itt tartott etnográfiai kongresszushoz kapcsolódva a Piazza d'Arminon építették fel a rendezők.

Hazánk mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari termékeivel is remekül helytállt.

E területek szakoktatását és az államilag irányított kutatóintézetek munkáját a debreceni, kolozsvári gazdasági akadémiák (nagydíj) mellett a budapesti Vetőmagvizsgáló Állomás (díszoklevél) és a magyaróvári Növényélet- és Kórtani Állomás (nagydíj), valamint a Mezőgazdasági Múzeum (nagydíj) képviselte.



A magyar pavilon diadala

Tőry Emil, Pogány Móric és Györgyi Dénes modern felfogásban kivitelezett torinói pavilonja mind architektúrájával, mind nemzeti karakterű, a magyar történelmet felidéző, stilizált díszítőelemeivel sok újat hozott az építőművészetbe, s tökéletesen egységes, harmonikus egészet alkotva kiválóan megfelelt a kiállítótér alapfunkciójának.

A robusztus építmény kontúrjaiban a magyar címerben szereplő hármas halmot imitálta. Homlokzatának közepén a főbejárat erőteljes gúla alakú kupolája a korabeli ítészek szerint egy ősmagyar sisakra emlékeztetett. Ablakkereteit, szarufáit is magyaros motívumokkal díszítették. A bejáratot kétoldalt Ligeti Miklós három-három "hadúr" grés (savmaratással mattított felületű kőcserép) szobra vigyázta.

A kapubejáró és a vestibulum lábazatát eozinlemezek ékesítették, ugyanitt Ligeti felső frízei, a hun eredetünkre utaló Attila násza és a keresztény királyság születését ábrázoló Szent István koronázása című két domborműve vert rézből készült. A kékes-zöldes színek sejtelmes, komoly hangulatot sugároztak. A négyszög alapú kupolacsarnok - érdekes technikai megoldással egyenletesen befelé hajlott - faszerkezetes tetőzete, a sarkokból induló gerendapillérek kitűnő dekorációs lehetőségeket kínáltak.


A Világkiállító magyarok című könyv a Holnap Kiadónál vásárolható meg.