

|


Média támogatónk

TÁMOGATÓINK




Csatlakozzon Ön is
támogatóinkhoz!
.
Adobe Acrobat Reader letöltése a [PDF] file-ok megtekintéséhez.Svájci pavilon
Svájci pavilon - 2007 május 24.

Bernben 2007. május 24-én tartott sajtókonferencián mutatták be a nyertes a svájci pavilon tervét. A győztes céget 100 beadott pályaműből választották ki, a zsűri végül az ARGE-Buchner - Bründler - element tervezőirodák közös tervét tartotta alkalmasnak a 2010-es Világkiállításon való megvalósításra.
TOVÁBBI KÉPEK PDF-BEN ...
Külső megjelenés - optikai észlelés
A pavilon külső megjelenése egy természet - technológiai hibrid képét jeleníti meg. A függöny, ami lefátyolozza az egész szerkezetet, természetes és high-tech anyagokból készül. Elég átlátszó ahhoz, hogy a levegő és a fény áthatoljon rajta, de elég átlátszatlan ahhoz, hogy a létrejövő árnyék hatására belső "városi tér" alakul ki.
A belső, alacsonyabban lévő "városi tér" telített, hangos és vibráló, meleget sugároz és nyitott is egyben, így megengedi a napsugarak behatolását. A felső, külső természeti tér ezzel szemben üres és nyugodt, csendes és passzív, álcázott és hideg. A pirosra festett a napelemek függöny formájában egy félig természetes és félig technológia képet mutatnak.
Téma - Expo, a vendéglátó ország és Svájc
A vendéglátó országgal kötött megállapodásban kiegészítő elemként szerepel a Yin és Yang kínai filozófia elmélete, melyben az egyensúlyra való törekvés igénye és a harmónia megtalálása jelentős szerepet játszik. A harmóniát, bárki elérheti, aki egyensúlyba kerül a világgal. Mivel azonban a világ állandóan változik, a harmóniára törekvés véget nem érő folyamat. A pavilon látogatói ezt a meghatározó élményt fogják megtapasztalni.

Kommunikáció
A pavilon kommunikációs koncepciója többszintű elváráson alapul, melynek lényege, hogy a látogatók és a svájci szervezők szándékai találkozzanak. A látogatók alapvetően két csoportba sorolhatók: a VIP (kiválasztott, exkluzív politikai és gazdasági érdekelődéssel, távlati tervekkel érkezők) és az általános látogatók (jellemzően kiszámíthatatlan, szórakozást kereső, kíváncsi emberek, korlátozott időperspektívával, pozitív emlékek igényével).
A két látogatócsoportnak különböző elvárásai vannak a svájci pavilonban, amelyet különböző nézőpontokból értékelnek. Az ötletek és a tudás, amivel a pavilon rendelkezik, egyaránt utat talál mindkét csoporthoz.
Helyszínek
1 - Városi tér (általános látogatók)
A fedett és árnyas "városi tér" területén található a többfunkciós színpad, ahol nagyszámú látogatót fogadhatnak. A színpad különféle eseményekhez alakítható és többféle módon hasznosítható.
A pavilon innovatív és fenntartható épület technológiáját egy audiovizuális bemutatóban mutatják be ebben a "városi térben".
2 - Városi tér - Legelő tájképe (általános látogatók)
Ez a terület az óránként 3500 látogató szállítására képes, függőszékes drótkötélpályának köszönhetően állandó mozgásban van. A függőszékes drótkötélpályában, amely svájci találmány és az alpesi turizmus szimbóluma a nyugalom és a mozgás egyesül.
A mozgás és tétlenség szándékos kontrasztja a tervezők szándéka szerint, egy élesebb tudatosságot hoz létre a látogatóban. Végül a csöndes, nyolc perces lift út következik a svájci tájon keresztül, egy úgynevezett akusztikai "szőnyeg" - gel kiegészítve, melyet a természet hangjaiból alkottak a tervezők.
Az alpesi réteken a gyermekláncfű és cickafarkkóró dominál. A gyermekláncfű a ciklikus újrateremtést képviseli, mely a kínai költészetben és folklórban egyaránt megjelenik.
3 - Mozi (általános látogatók)
A moziban a lenyűgöző svájci tájat bemutató filmet vetítenek. A mozi kialakítása a film témáját tükrözi.
4 - Kiállítás (VIP látogatók)
A svájci pavilonban a VIP szobát azoknak tartják fenn, akik többet akarnak megtudni Svájcról, mint előzékeny, jövő központú, minőség - öntudatos és innovatív országról. Ebben a kontextusban nagyobb részletességgel adhatják át az információkat az egyéni látogatók számára, azok igényeihez igazodva. A szoba berendezésének anyagai visszatükrözik Svájcot, ahol az újrahasznosítás és a tudás jelentős szereppel bír.
Éghajlat technológia
Víz:
A természetes vízciklust kihasználják, hogy lehűtse a mozit. A vízesés az átlátszó képernyő mögött meleget húz ki; miközben kondenzálja a vizet és csökkenti a levegő páratartalmát.
A szél torony:
A réten természetes hőáramlást a szél által növelik a nyitott toronyban, amit a beülős lift mozgása hoz létre.
Fenntarthatóság az anyagok és erőforrások használatában:
Ehető anyagokat is felhasználtak a pavilon tervezői, úgy, mint a bio-gyanta, ami erjesztett szójabab rostból készül, rendkívül ellenálló, könnyen felhordható, emiatt könnyű vele dolgozni. A baktériumok le tudják bontani a gyantát vízre és széndioxidra, amit így már kibocsátható a természetes környezetbe. A maradék trágyaként hasznosítható.
A festett Napelemek (Grätzel Cellák) átalakítják a fényenergiát elektromos energiává. Michael Grätzel (Federal Institute Technology Lausanne) az 1990 - es évek elején felfedezte a Cellát és 1992-ben szabadalmaztatta. Sikerült olyan berendezést készítenie, amely technikailag egyszerűbb, mint a hagyományos napelem, ezért olcsóbb az előállítása is. A Grätzel Cella folyékony elektrokémiai cellákból áll, titánium-dioxid elektrolittal és abszorpciót növelő festékkel kiegészítve.
A napelem hatékonyságát növelhető, ha a fotoanódhoz kapcsolódó félvezeto felszínére monomolekuláris festékréteget adszorbeáltatunk. A hagyományos napelemekkel ellentétben a Grätzel Cell könnyedén megbirkózik a - Shanghaiban is gyakran előforduló - diffúz fénnyel is.
Forrás: www.schweizerpavillon.ch