

|


Média támogatónk

TÁMOGATÓINK




Csatlakozzon Ön is
támogatóinkhoz!
.
Adobe Acrobat Reader letöltése a [PDF] file-ok megtekintéséhez.1855 Párizs
Részletek a Világkiállító magyarok című könyvből.

Magyarország újra Ausztria egyik tartományaként - a Bach-korszak közepének hűvös politikai atmoszférájában, de egyre reményteljesebben felélénkülő gazdasági légkörben - az első londoni tárlathoz képest jóval nagyobb kiállítói létszámmal képviseltette magát.
A "Vasárnapi Ujság" már az év elején hosszabb tudósítást közölt az újabb világraszóló bemutató előkészületeiről, várható időtartamáról, a jelentkezés lehetőségeiről, s részletesen ismertették a különféle osztályok, alosztályok és csoportok rendszerezését.

Jedlik papírcellás elemei
Jedlik Ányos 1830 körül az elektrodinamikus forgómozgás lehetőségeit vizsgálta, s különféle forgonyokat készített. A motorjaihoz szükséges elektromos energiát a már ismert galvánelemek segítségével állította elő, és jó eredményeket ért el a kétfolyadékos Bunsen-elem továbbfejlesztett változatával. A két folyadékot elválasztó agyaghengert impregnált papírcellával váltotta fel, így sikerült a belső ellenállást csökkenteni, illetve növelni az elem teljesítményét. Elemeit (Csapó és Hamar tanárokkal közös név alatt) elküldte a párizsi világkiállításra is - ám azok a gondatlan csomagolás és szállítás miatt megsérültek, így használat közben nem lehetett őket bemutatni -, s csupán a szerkezetüket figyelhették meg a zsűri tagjai és a látogatók. Mindezek ellenére a találmány kivívta az ítészek elismerését: bronzéremmel jutalmazták.A Világkiállító magyarok című könyv a Holnap Kiadónál vásárolható meg.