

|


Média támogatónk

TÁMOGATÓINK




Csatlakozzon Ön is
támogatóinkhoz!
.
Adobe Acrobat Reader letöltése a [PDF] file-ok megtekintéséhez.1873 Bécs
Részletek a Világkiállító magyarok című könyvből.

Itt jelentkezett először a kiállító cégek s termékeik kollektív jogvédelmének igénye. Az eddigi tárlatok számos visszaélése, a nemzetközi szabadalmi rendszer jogi szabályozásának hiányosságai miatt - ha csupán ideiglenesen is, s csak e kiállításra vonatkoztatva - a szabályzatban előre rögzítették azt is, hogy a kiállított tárgyakról semmiféle rajzot, még csak vázlatot sem lehet készíteni.

Az első magyar utazási iroda
Ha Puskás Tivadar nevét halljuk, először a telefonközpont feltalálása jut eszünkbe, pedig egy másik tevékenysége miatt is érdemes figyelmünkre. Az erdélyi származású világjáró a kor szabadelvű, bátor vállalkozójának "prototípusa" volt, aki Amerikában még aranybányát is birtokolt egy ideig.Angliában a XIX. Század második felében kezdett elterjedni a - főként külföldre irányuló - turizmus (a szabadidő eltöltésének és a pihenésnek egy új fajtája), melyet bizonyos Cook nevű vállalkozó "honosított meg". Irodája szervezte az utazást, a szállást, s akár a látnivalók megtekintését is. A legnépszerűbb célpontok közé a mediterrán vidékek - Itália, Franciaország és a Földközi-tenger szigetei- klasszikus, antik emlékei és üdülői mellett a különféle hegyi és gyógyvizes szanatóriumok tartoztak, valamint a sűrűn ismétlődő világkiállítások. A vasútvonalak egyre növekvő száma és az addigi lehetőségekhez mérten olcsó, kényelmes, gyors volta valóságos utazási lázat idézett elő.
Ezt a konjunktúrát próbálta meg kihasználni Puskás, amikor az 1873-as világkiállításról értesülve, az Angliában megismert utazási ügynökségek mintájára a Tabor Strassén megnyitotta Közép-Európa első - a kontinensen harmadik, a világon a negyedik - utazási irodáját. Vállalkozásába Amerikából hazahozott tőkéjét invesztálta. A hivatalos engedélyt gyorsan megkapta, s kombinált vonat- és kiállítási belépőjegyeket, étkezési és szállodai szolgáltatásokat nyújtó csomagokat árusított. Az üzlet azonban csupán a kiállítás idejére korlátozódott, ugyanis a bécsi tőzsdekrach és kolerajárvány miatt a világtárlat látogatottsága rohamosan csökkenni kezdett. Puskásnak az esemény után fel kellett számolnia irodáját, s csekély nyereséggel továbbállt.
"Das ist ein unicum!"
Így kiáltott fel II. József, amikor megkóstolta udvari orvosa, Josef Zwack sötét színű, kesernyés, alkoholos gyomorkeserűjét. A császári gyomor panaszait enyhítő, ma már világhírű párlat névadását így őrizte meg a családi legendárium. Zwack doktor leszármazottja, ifj. Zwack József 1840-ben rendezte be Pesten, a Marokkói udvarban (a mai Erzsébet tér) első lepárló üzemét, melyet hivatalosan 1843-ban jegyeztek be.
A gyár folyamatosan erősödött, mígnem a századforduló előtt Közép-Európa egyik legnagyobb itallepárló üzemévé vált. 1892-ben a tulajdonosok kénytelenek voltak új, jóval nagyobb telephelyet vásárolni a Soroksári úton. Itt építették fel és rendezték be új üzemüket, mely ma is a cég központja. Időközben a császári és királyi udvari szállító címet megszerző vállalat 1883-ban bejegyeztette leghíresebb termékét, az Unicumot, mely a ma már szimbólummá vált gömbölyű üvegben és fehér alapon piros kereszttel ellátott emblémával jelent meg. A bécsi kiállításon Zwackék sikerrel szerepeltek Liqueurjeikkel, s a gyárat haladási éremmel tüntették ki.
A Világkiállító magyarok című könyv a Holnap Kiadónál vásárolható meg.