

|


Média támogatónk

TÁMOGATÓINK




Csatlakozzon Ön is
támogatóinkhoz!
.
Adobe Acrobat Reader letöltése a [PDF] file-ok megtekintéséhez.A régi magyar kém cégének bomba üzlet volt a sanghaji expó
2010. október 9.
Pindroch Tamás
(magyarhirlap.hu) Alaptalanul fizettek ki 661 millió forintot a sanghaji világkiállítás magyar pavilonja fővállalkozójának, a Genexpo Kft.-nek, úgy, hogy tényleges teljesítés nem történt, vagy a költségeket eltúlzottan számolták – ez áll a lapunk birtokába került dokumentumban. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálata szerint ez az összeget részletezve: az Art Média Kft. áthárított díja 18 milliót, az el nem végzett pótmunkák 99 milliót, a nem megfelelő minőségű fa hangdobozok szállítása 79 milliót, a karbantartási költségek téves és alaptalan számítása 96 milliót tett ki. Ezenkívül a költségek eltúlzott forint-RMB (renminbi, Kína hivatalos pénzneme) árfolyammal történő beállítása a költségvetésbe és a valóságban el nem végzett kínai munkák feltüntetése összesen 368 millió forintra rúgott. Úgy tudjuk, a magyar állam szeptember 30-ig a fővállalkozónak 1 milliárd 650 millió forintot fizetett ki. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) további 150 milliót közvetlenül a BMC Kft.-nek térített meg. Így eddig tehát összesen 1,8 milliárd forintot állt a magyar pavilonért az állam.
A Genexpo 2010 Hungary Kft.-vel 2009. október 29-én kötött az MSZP-s vezetésű Miniszterelnöki Hivatal vállalkozási keretszerződést a világkiállítás pavilonjának kivitelezésére, üzemeltetésére, kulturális programjainak megszervezésére és lebonyolítására, valamint sajtó- és PR-tevékenységének ellátására. A vállalkozói díjat 2 milliárd 599 millió 303 ezer 561 forintban határozták meg. A Genexpo Kft. öt alvállalkozóval kötött szerződést, amelyek azonban további alvállalkozókkal dolgoztattak, sőt a helyszínen munkát kapók is az itteni bérviszonyoktól eltérő drámaian magas bérekért kaptak munkát.
A Genexpo 2010 Limited a pavilon kivitelezésére 1 milliárd 214 millió 370 ezer forintban egyezett meg a testvércégével. A további alvállalkozói között találjuk az Expo Trade Kft.-t, amely a pavilon működtetésére 619 millió 380 ezer, a BMC Kft.-t, amely a kulturális programokra 454 millió 250 ezer, a Tivoli Kft.-t, amely kulturális szolgáltatásokra és filmgyártásra 77 millió 900 ezer és a Heart Communications Kft.-t, amely PR-ra és kommunikációs feladatok elvégzésére 84 millió 750 ezer forintban állapodott meg a fővállalkozóval.
Az alvállalkozók alvállalkozói között kínai cégek is vannak, s a kormány álláspontja szerint nekik nem az államtól, hanem a magyar fővállalkozójuktól kell követelniük a számukra járó összeget. Úgy tudjuk, hogy az ellenőrzés közben a Kehi bekérette a pavilont működtető Expo Trade három kínai alvállalkozói tevékenységéről a kínai jogszabályok szerint kiállított számlákat. Szerintük az összesen 745 ezer eurót, tehát több mint 200 millió forintot tartalmazó számlák közül több nem tekinthető hitelesnek, mivel azokat nem kínaiul állították ki, és nem tartalmazzák a helyi szabályok által előírt adatokat. Így a nem hiteles számlák alapján nem is fizethetnek a három kínai alvállalkozónak.
Hab a tortán, hogy a lapunk birtokába került dokumentum szerint a szóban forgó cégek Kínában vannak bejegyezve, és Sanghajban végezték a tevékenységüket, de az átutalást nem kínai, hanem egyazon hongkongi bankszámlára kérték. Hongkong bár hivatalosan Kínához tartozik, önálló gazdasági státussal rendelkezik.
A közigazgatási tárca szerint a cégek ezzel lehetőséget teremtettek arra, hogy elkerüljék a kínai adófizetést, mivel a Hongkongban keletkezett nyereség után egyáltalán nem kellett adót fizetniük. A minisztérium álláspontja az is, hogy ez ellentétes a Magyarország és Kína között még 1992-ben aláírt, és hazánkban 1999-ben ratifikált megállapodással. Ez az államközi szerződés ugyanis a jövedelemadók területén kimondja a kettős adóztatás elkerülését és az adóztatás kijátszásának megakadályozását.
Forrás: www.magyarhirlap.hu