

|


Média támogatónk

TÁMOGATÓINK




Csatlakozzon Ön is
támogatóinkhoz!
.
Adobe Acrobat Reader letöltése a [PDF] file-ok megtekintéséhez.Gömböc a torkunkban
2010. július 12.
Botrányos melléfogás: osztják a pofont a magyaroknak (hetivalsz.hu) Azért a foci-vb-n és az expón is akadt magyar. Kassai Viktor játékvezető Dél-Afrikában osztogathatta a kiállításokat, Sanghajban pedig Hugyecz László munkásságának kiállítása osztja a pofonokat - a magyaroknak. Túl azonban azon, hogy Szlovákia kisajátította a '30-as évek sanghaji városképét meghatározó építészt, több is veszik Sanghajnál. "El tudja képzelni, hogy nem vagyunk itt?" - tette fel Hillary Clinton
Afrikában végéhez közeledik a labdarúgó-világbajnokság, de Ázsiában még javában zajlik a sanghaji világkiállítás. Mi egyik világeseményen sem tudjuk kellőképpen képviseltetni magunkat.
Peking a világkiállítással megnövekedett státuszát kívánja demonstrálni. Ám nincs az a megnyitóünnepség, amely jobban szemléltetné a világgazdasági sakktáblát, mint a tény, hogy a 60 éve nem látott recesszió idején minden magára valamit is adó ország jelen van az expóparkban.
Ahhoz, hogy egy magyar cég ne nulláról induljon, nem jönne rosszul, ha tudna építeni az ország (jó) hírnevére, ezért is lenne fontos a hangsúlyos magyar megjelenés a világkiállításon.
A szervezők 70 millió látogatót várnak október 31-ig az expóparkba, 95 százalékukat belföldről. Kína népességének ez csupán töredéke, az esemény azonban óriási médiatámogatottságot élvez. Az állami és tartományi tévécsatornák, újságok, internetes portálok rengeteget foglalkoznak az expóval, s egy kis ország számára ez talán soha vissza nem térő alkalom a költséghatékony távol-keleti imázsépítéshez. A lehetőséget számos ország felismerte térségünkből, és közelebb is járnak a góllövéshez azon a meccsen, amely a kínai látogatók kegyeiért folyik. Egy igazi találattal ki lehet tűnni (brit pavilon), de korántsem lenne lehetetlen a küldetés akkor sem, ha valakinek nincs egy, a világ minden pontján sikerre ítéltetett ötlete, és hozzá pénze.
Hiába igyekeztek azonban a szervezők is hozzájárulni a sikeres szerepléshez azzal, hogy a pekingi olimpia jelszavánál (Egy világ, egy álom!) kézzelfoghatóbb mottót találtak ki. A Jobb város, jobb élet üzenete valóban aktuális: az ENSZ szerint 2030-ra a világ népességének csaknem kétharmada városban fog élni, ám ezzel minket nem segítettek ki. A távol-keleti szemmel a kis nagyváros kategóriába még épp beleférő Budapesten régóta nem történt nagyobb fejlesztés, amely Kínában döbbenetet kelthetne. Negyedik földalattink fúrófejét mégsem állíthattuk ki abban a városban, ahol az utóbbi másfél évtizedben 420 kilométeres metróhálózatot építettek ki, s amit újabb tíz esztendő alatt több mint duplájára fognak bővíteni.
Pavilonunk üzenete így elvontra sikeredett. "Megéltem már sok mindent, de Sanghajban folytak a könnyeim. Senki nem érti, hogy mit akarunk" - fakadt ki az Info Rádióban Vedres András, a Magyar Feltalálók Egyesületének főtitkára. Valóban: a belépőt a plafonról alá lógó farudak erdeje fogadja, amely fel-le mozog, világít, hangokat ad ki, s látogató legyen a talpán, aki kitalálja, hogy ezzel a városi tereket kívántuk felfesteni. Nincs hát folyamat, amely elindulna a fejekben - ezért nincs is minek elakadnia: szabad a pálya a terem közepén álló óriási Gömböc-tömbnek, hogy megfogja a pavilon vendégeit. A világ első ismert, mindössze egy stabil és egy instabil egyensúlyi helyzettel rendelkező geometriai alakzatának krómacél szobrával egy baj van: nem érthető, ergo nem is érdekes a legtöbb kínai számára.
![]() |
Nem értik a Gömböcöt |
Az úgynevezett expóútlevelek ellenben annál népszerűbbek, ebbe gyűjtik ugyanis a pavilonok pecsétjeit, mellyel igazolhatják, hogy látták a kiállításokat. A magyar pavilon pecsételőpultja tehát új esélyt ad a találmánynak, itt ugyanis kipróbálhatók a Gömböcök. Ezen a ponton lehetne megfogni a kínai közönséget, mely szinte gyermekien szeret játszani, ráadásul ismeri és szereti a keljfeljancsit. Mindennek ellenére a megismételtetett szabadrúgást is mellélőjük, hiszen a súlyos acél- és üveggömböcökkel lehetetlen játszadozásba kezdeni az üveglapú asztalon.
A pecsételés után már el is veszett a látogatók nagy része, a kitartókat azonban várja pavilonunk negyedik látványossága, az átellenes sarokban futó kisfilm Magyarországról, melyben feltűnik a soha meg nem valósult kormányzati negyed látványterve is. Egy meghiúsult projekt vízióját mutatjuk be, de nem ez a fő gond, hiszen egyik kínai sem fog utánanézni a negyed sorsának. A baj az, hogy csak látványterveket mutatunk egy olyan földön, ahol az építkezések sebességének és méreteinek leírására már-már csak egy szó marad: leírhatatlan.
A magyar pavilont ezzel szemben leírják a kínaiak. Olyannyira, hogy az épületet elhagyók már arra a kérdésemre sem tudtak válaszolni expóútlevelük segítsége nélkül, hogy melyik pavilonból lépnek ki. Nem derül ki semmi a Gömböc gyakorlati hasznosíthatóságáról - nemcsak az, hogy a kavicsok osztályozásának új dimenzióját nyitotta meg, hanem az sem, hogy a különleges forma áttörést hozhat a NASA-robotok tervezésében is. Vélhetően nem sok Kínához értő szakembert vontak be a megjelenés tervezésébe, pedig több kiaknázatlan lehetőség rejlik a meglévő koncepcióban is.
"A Gömböc a jin és jang térbeli megvalósulása" - mondta az alakzat egyik feltalálója, Domokos Gábor egy kormányszóvivői tájékoztatón. Az információ olvasható a pavilonban is, a kínaiaknak viszont ez leírva nem jelent sokkal többet, mint nekünk. Mozgásra, színekre, interakcióra lenne szükség - de van a Gömböcnek egy másik nyerő tulajdonsága is. Alakja meglepő azonosságot mutat egyes teknősök páncéljával, amelyeknek nem okoz gondot talpra visszafordulni, bármi történjék. A teknős a kínai mitológia négy ősi szent állatának egyike, számtalan pozitív töltetű népi hiedelemmel körülvéve. Egy Kína-szakértőkkel kiegészült kreatív csoportnak nem is kellett volna ennél több egybevágás.
A kihagyott helyzeteken már kár bánkódni, a második félidőre viszont jó lenne tanulni a hibákból. A pavilonunkat felkeresők szórakoztatására néhány változtatással is látványos eredményeket lehetne elérni. A svéd pavilonban például számos lehetőség kínálkozik a játékra, a Gömböc adottságai viszont még kihasználatlanok: egy kisgömböcszedő versenyt pálcikával például garantáltan élveznének a kínaiak, de egy ajándékba adott kis műanyag Gömböc nem rombolná porig a kínaiak Magyarországról kialakított képét. A bolgárok és a románok emellett néptánccal, népzenével igyekeznek marasztalni a kínai látogatókat - sikerrel.
A május 9-ei Európa-nap alkalmával a Mecsek Táncegyüttes bebizonyította, hogy a magyar pavilon is alkalmas a rövidebb előadásokra. Elképesztően népszerűek továbbá azok a helyek, ahol ingyen megkóstolható az adott ország néhány étele, így az olasz pavilon. A média és a kifinomultabb érdeklődésű kínai publikum igényeinek kielégítésére pedig a legjobb időpont augusztus 22., ekkor van Magyarország napja az expón.
Még a bolgárok is
A világkiállításon való magyar részvételre 3,2 milliárd forintot határoztak meg 2006-ban. Ebből a pénzből 100-150 millió forint megmarad majd a jelenlétért felelős miniszterelnöki megbízott, Huszty András szerint, akiről korábban így írt a Népszabadság: "...azt is tisztázza, miért készen vették a pavilont. Egy új építése kétmilliárddal többe került volna az eredetileg tervezett 1,057 milliárdnál." Az összegből egy ezer négyzetméteres egyenpavilon farudakba öltöztetését tudták megvalósítani. Mindez önmagában is kételyeket keltő, de ha összevetjük a lengyel expóbüdzsé számaival, még nagyobb lóláb lóg ki. Varsó 2,42 milliárd forintnyi összeget áldoz a lengyel megjelenésre, amiből jutott a híres művész, Tomek Baginski 3D-s kisfilmjére a lengyel államiság történelméről, és felhúztak egy 3000 négyzetméteres új épületet konyhával és moziteremmel.
Bulgária egyetlen EU-tagállamként nem külön pavilonban rendezkedett be, hanem a közös európai pavilonban reprezentál 324 négyzetméteren, 326,8 millió forintnyi levából. Két egyszerű fogással - néptáncosokkal és a pavilonban osztogatott kis szuvenírekkel - jó benyomást tesznek a látogatókra. A pénzügyi válság kitörése után a bolgárok és a lengyelek is csökkentették a kiadásokat, hasonló magyar döntés megszületéséhez viszont nem volt elegendő a világrengető válság.
T.L.
Forrás: hetivalasz.hu