

|


Média támogatónk

TÁMOGATÓINK




Csatlakozzon Ön is
támogatóinkhoz!
.
Adobe Acrobat Reader letöltése a [PDF] file-ok megtekintéséhez.A 2010-es Világkiállításra épülő lengyel pavilon tervének bemutatása
2009. január 13.
A lengyel tervezők nyilvánosságra hozták pavilonépítési koncepciójukat, melyet szerkesztőségünk a maga teljességében, négy részes sorozatban közöl.
I./IV. rész
A terv
Vizuális élményekben bővelkedő kortárs világunkban a képi nyelv a kommunikáció legfontosabb eszköze, segítségével azonnal és akadálymentesen pazar látványban lehet részünk.
Építészeti szempontból a nemzetközi vásár annyiban lehet vonzó, amennyiben elszakadva a megszokottól képes lesz az érzékek rabul ejtésére, és egyedülálló, minőségi élményt nyújt.
A nemzetközi vásár természetére tekintettel, a kiállításnak esztétikai jellegzetességeivel kell utalnia az ország eredetére, stílusában felismerhető és emlékezetes képet kell adnia a kiállítóról. Tervünkben a népművészetből vett papír-kivágás motívumon keresztül jelenítettük meg a témát.
Egészen pontosan, nem másról van szó, mint a papír-kivágás motívum bemutatásán keresztül egy alapvető esztétikai kód kortárs építészetbe történő átviteléről, melynek során két szempontot vettünk figyelembe.
Először is, nem a szó szerinti értelemben vett népies hatás elérésére törekedtünk a hagyományos motívumok mechanikus többszörözésével. Az volt a szándékunk az építészeti tervezésnél, hogy egyszerre merítsünk a hagyományból és utaljunk is arra. Célunk a hagyomány kortárs újraértelmezése, a jelenre történő kreatív kiterjesztése volt sokkal inkább az inspiráció, mintsem másolás útján.
Másrészt arra törekedtünk, hogy a szerkezetet a saját jogán készítsük el, tisztán építészeti dimenzióba helyezve, hogy olyan fontos viszonyítási pont legyen, ami a lengyel tervezői teljesítmény kirakatául szolgálhat.
A pavilon külső megjelenése látványos és szemet gyönyörködtető nappali fényben, szemközt a többi Expo létesítmény panorámájával, míg delejező élmény éjjel, amikor az épület ragyog a kivágott motívumokon keresztül átszivárgó sokszínű fénytől. Az épületen belül a külső burkolat úgy jelenik meg, hogy a látogatóknak a fény-árnyék játéknak köszönhetően olyan élményben lehet részük, mintha az égbolton megjelenő napsugarakat figyelnék.
A szerkezet átfogó formája, a sok lejtős síkkal, egyfelől olyan látványt nyújt, mintha papír-hajtogatás lenne, másrészt a geometrikus, és egyben rugalmas tér kreatívan felosztható a különböző kiállításoknak, bemutatóknak, és hasznos funkcióknak megfelelő belső részekre.
További képek kattintson ide >>>Lengyel pavilon (pdf)